Barokní stavby

Sponzorované odkazyBarokní stavby neboli Barokní architektura se vyznačuje především monumentálními stavbami, které porušovaly všechna tehdejší pravidla. Vzniklo množství církevních staveb (kostely, kláštery) a téměř stejné množství světských staveb (městské domy pro šlechtu, kterým se říkalo „hotely“, paláce, letohrádky, zámky, školy a radnice).

Barokní stavby si kladou za cíl ohromit bohatstvím, proto je pro ně typické nadsazení proporcí a efektní perspektiva. Taková snaha vedla k asymetrii staveb, což umožnilo využívat zaoblené tvary, kupole, reprezentativní schodiště, která pak mohou být spojena s typicky antickými prvky. Je třeba si uvědomit, že baroko kladlo důraz na prostor a jeho výzdobu a tomu se podřídila architektura, vznikla tak typická stavba chrámu, který obsahoval chrámovou loď, centrální kupoli a chór.

Barokní stavby a současnost

Barokní stavby se stávají inspirací i v dnešní době na moderní a velmi drahé bydlení. Mnoho uměleckých projektantů zasazuje prvky barokních staveb do svých nákresů a snaží se tak sloučit baroko a současnost.

Barokních staveb je v současnosti nejvíce využíváno při stavbách luxusních hotelů, které jsou celkovým pojetím zasazeny do barokní architektury. K samotné barokní stavbě je přizpůsobeno i vybavení a nábytek. Tohoto si nejvíce všimnete v koupelnách a ložnicích, které byly v době baroka opravdu originální. Tyto hotely naleznete téměř ve všech koutech světa a vy tak máte možnost okusit dobu baroka na vlastní kůži.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *