Byty k pronájmu

Sponzorované odkazyByty k pronájmu jsou jednou z „komodit“, se kterou se v dnešní době nebo spíše řekněme v našem století velmi dobře obchoduje. Ve velkých městech je lepší si byt pronajmout než koupit. Tržní nájemné se totiž narozdíl od cen bytů za posledních 12 let skoro nepohnulo.

Například uživatelské náklady vlastnického bydlení nového bytu na okraji Prahy, zakoupeného na 100procentní hypotéku, vyjdou zhruba o třetinu dráže, než kdyby si stejný byt člověk pronajal.

A to i přesto, že ceny bytů, které se v době realitního boomu uměle zvyšovaly, klesly oproti svému vrcholu v posledním čtvrtletí roku 2008 až o desítky procent. Jenže tržní nájemné se třeba v Praze příliš nezměnilo od roku 1998. Tehdy se tu garsoniéra pronajímala také za 6 až 7 tisíc korun, dnes je to nepatrně více.

Češi tak mění své zvyky. Přestože je u nich bydlení ve vlastním dlouhodobě oblíbené, stále více se vyplatí bydlet v nájmu. Z velkých měst jsou výjimkou Jihlava a Olomouc.

Výhodnost bytu k pronájmu, nebo naopak koupě bytu na hypotéku vyplývá z porovnání výše čistého nájemného s uživatelskými náklady na vlastnické bydlení, tedy se splátkami hypotéky, ale také s prostředky nutnými na opravy bytu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *