Co se zahradním nábytkem v zimě

Sponzorované odkazyZahradní nábytek, zejména ten ze dřeva, potřebuje správnou údržbu a náležité ošetření po letošní sezoně. Výrazně tak prodloužíte nejen jeho životnost, ale i atraktivní vzhled.

Nábytek ze dřeva by měl být alespoň 2x ročně ošetřený olejem
Většina zahradního nábytku se vyznačuje odolností proti povětrnostním vlivům a dlouhou životností. Každé dřevo však přirozeně pracuje, působí na něj vlhkost i sluneční záření. Účinnou ochranou proti těmto nepříznivým vlivům je olej na ošetření dřeva. Působením vody se však jeho vrstva pomalu ztrácí, proto by měl být nábytek olejem ošetřovaný alespoň 2x ročně.

Drobné odřeniny, které mohly na povrchu stolů, lavic a křesel vzniknout během sezony, můžete ošetřit impregnačním olejem. Před nanesením oleje je však potřeba povrch nábytku vyhladit a odstranit nerovnosti a skvrny, které během jeho používání vznikly. Vhodný je k tomu jemný brusný papír, kterým ještě dokonaleji zarovnáte povrch nábytkové sestavy. Před samotným nanesením slabé vrstvy oleje je jen potřeba zbavit nábytek prachu pomocí jemného kartáče.

Dbejte na správné uskladnění

Speciální kryt chrání zahradní nábytek proti sněhu i dešti
Na různé druhy dřeva jsou určeny speciální údržbové oleje pro dlouhodobou ochranu a pěkný vzhled zahradního nábytku. Dřevo spolehlivě ochrání před vysycháním a praskáním a pomáhají udržet původní barvu nábytkové sestavy.

Během zimy chraňte zahradní nábytek před deštěm a mrazem. Nejlepší je ho uskladnit. Nevhodné jsou přitom velmi suché nebo teplé prostory, naopak ideálním místem je garáž, půda, sklep nebo přístřešek se zabezpečeným prouděním vzduchu. Nezapomeňte také utáhnout šrouby. V prodejnách specializovaných na zahradní techniku je možné pořídit také speciální praktický kryt, který jakýkoli zahradní nábytek dokonale zabezpečí proti sněhu a dešti.

Péče o ratan a hliník

V závislosti na čistotě prostředí, ve kterém je ratanový nábytek umístěn, jej pouze omyjte vlažnou mýdlovou vodou
A jak pečovat o ratanový nábytek nebo nábytek z hliníku? Ratanový zahradní nábytek má výhodu, že jsou na něj kladeny minimální požadavky na údržbu. Tento nábytek by neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod 0 °C. V období mrazů, kdy tento materiál křehne, by totiž mohlo dojít k jeho popraskání. Čas od času, v závislosti na čistotě prostředí, ve kterém je nábytek umístěn, jej pouze omyjte vlažnou mýdlovou vodou.

Moderní kovový zahradní nábytek z hliníku si bez problémů poradí s deštěm, sněhem i se slunečními paprsky. Jeho velkou výhodou je snadná bezproblémová údržba – stejně jako umělému ratanu mu stačí jen hadřík a voda k omytí.

Před samotným nákupem zahradního nábytku je dobré zjistit, jakým způsobem je třeba daný materiál ošetřovat. Při nákupu se proto vždy v prodejně poraďte, jaké přípravky jsou pro jeho ochranu ty nejvhodnější a jak se o vybraný nábytek starat.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *