Je zapotřebí interiérový designér?

Sponzorované odkazyKdo už někdy stavěl, rekonstruoval nebo předělával domácnost ví, že sladit všechny barvy, nábytek a určit správné rozmístění je velmi obtížná práce a možná právě v tu chvíli si pohráváme s myšlenkou přenechat tuto starost odborníkům v oboru interiérového designéra. Jenže ouvej. Po pár telefonátech a návštěvách zjístíte, že ceny za zpracování návrhu pro jednu místnost se pohybují v cenách od 10.000 výše a tak začnete přemýšlet o alternativách.

interier-design
 

Co nám přinese interiérový designér a jaké máme jiné možnosti?

1. Rozvržení obytných prostor a funkční členění nábytku
Tento krok je velmi důležitý a není radno členění prostor a nábytku podceňovat. Zkušený interiérový designer navrhne takové uspořádání, které vyhovuje požadavkům jeho obyvatel s přihlédnutím na celkovou ergonomii. Díky svým zkušenostem poradí při výběru povrchů stěn, stropů a podlah nebo uspořádání elektrických zásuvek.

Tato část je velmi důležitá a může vyžadovat odborníka, většinou si ale s ergonomickým rozvržením, vyběrem podlah a uspořádáním zásuvek poradíme i bez interiérového designéra. Nejlepším přítelem nám pro tuto chvíli bude papír, tužka, samozřejmě internet a trocha té představivosti.
Pro příklad si představme holý byt, který je třeba rekonstruovat. Napište si seznam skříní, šuplat, stolů, židlí, komod, elektrospotřebičů a dalšího nábytku pro každou místnost, které budete potřebovat či již máte nakoupené a samostatné místnosti si jednoduchým tvarem načrtněte. Jednoduchými tvary si zakreslete nábytek do místností tak, jak si myslíte, že by vám vyhovoval. Nyní následuje důležitý krok: Zamyslete se nad běžným týdnem, který trávíte doma a přehrajte si v hlavě jednotlivé běžné situace jako je příchod domů z práce, přezutí se, svlečení kabátu, převléknutí do domácího oblečení, vyhození špinavého prádla, atd. dle vašeho režimu. Ideální je si tyto situace přehrávat v rekonstruovaném bytě a zjistit tak, jestli vaše rozestavění bylo ergonomické nebo jestli nachodíte kilometry jen proto, abyste se převlékli, protože jste si skříň umístili příliš daleko. U elektrických zásuvek je rada jednoduchá, zásuvku mějte na každé stěně minimálně jednu a jestli si řeknete „tady ji nebudu potřebovat“, tak tam dejte zrovna dvě. Zásuvek zkrátka není nikdy dost a aby bylo možné později s nábytkem hýbat, je důležité elektrickými zásuvkami nešetřit.

A jak nám pomůže internet? Existují weby, které se věnují interiérům a poskytují informace, rady a tipy, které často pomohou při řešení neobvyklých situací. Nechci zde žádnému z nich dělat reklamu, ale není těžké je spolu s Googlem vyhledat.

2. Barvy a světla
Interiérový designér by měl prostor navrhnout tak, aby k sobě barevně ladil nábytek, stěny, stropy i podlahy. Světla jsou často podceňovaná a v 80% běžně vybavených domácností je nedostatečné osvětlení. Dobrý designér by Vám měl pomoct s výběrem a rozmístěním světelných těles a doporučit vhodné zastínění oken. Barvy a světlo zásadně ovlivní vnímání samotného prostoru.

Můžeme se i zde obejít bez interiérového designera a ušetřit? Odpovídáme kladně a dokonce získáte i odborné rady zdarma. Jak na to? Základem je plánek místností, které máte nakreslené i s rozmístěním oken. Nemusí to být narýsovaný technický plánek, stačí vaše skica. Dalším krokem je najít si v okolí lepší světelná studia, která se zabývají prodejem různorodých světelných těles. Ta lepší studia jsou totiž plná zkušených lidí z oblasti osvětlení a zde přichází na řadu váš plánek místností. Předložte jej ve světelném studiu a utvrďte je, že byste rádi všechna světla koupili u nich, ale že potřebujete poradit s dostatečným a správným osvětlením jednotlivých místností. Takto se Vám dostane rad, které Vám velmi usnadní finální rozhodování nad světelnými prvky.

Zbývá vyřešit barvy. Z důvodu nesčetné inspirace barevnosti doporučuji internet. Zkuste třeba www.pinterest.com, což je portál plný inspirativních obrázků, které dále vedou na mnohdy zajímavé články o barevném řešení interéru. Další možností je znovu použít google a vyhledat články, které se zabývají kombinací barev v interiéru.

Interiérový designér ANO či NE?
Nelze všechny uspokojit jednotnou odpovědí, takže více záleží, jak se k samotné tématice postavíte vy. Chcete-li ušetřit svůj čas, nevadí vám vynaložení větších finančních prostředků či jen prostě nemáte žádnou představu, pak je pro vás interiérový designér bezesporu správnou volbou.
Hledat jiné cesty by měli lidé, co se rádi učí novým věcem, chtějí ušetřit finance a vytvořit si bydlení s vlastní osobností.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *