Sruby a srubové stavby

Sponzorované odkazyHlavní stavebním materiál srubové stavby je dřevo v podobě silných trámů. Trámy se vzájemně propojují, a tím vznikají stěny a stropy. Způsob a délka výstavby se liší podle použité technologie.

Výhody srubové stavby

Srubové stavby mají nízké energetické nároky na vytápění, a tím i spotřebu energie. Tepelně izolační vlastnosti dřeva u srubových staveb dovolují minimální použití izolací. Snižují se tak náklady, zrychluje se výstavba a také šetří životní prostředí.

Dřevo a jeho vůně blahodárně působí na psychiku člověka, protože mu dodává energii a pomáhá zapomenout na každodenní stres. Dřevo dýchá a přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě a v každém ročním období udržuje příjemné klima. Dřevo také pohlcuje pachy a škodlivé látky. Velkým plusem srubové stavby je poměrně snadná údržba a dlouhá životnost. Komfort života v dobře postaveném srubu je přitom srovnatelný s ostatními způsoby bydlení 21. století.

Realizace srubového domu je důmyslně naplánovaným procesem. Většinou se dům nejdříve postaví nahrubo ve výrobním závodě, což umožňuje jak větší efektivitu výroby, tak nižší náklady než v případě, že by se stavba vyráběla přímo na pozemku stavebníka. Poté, co je dům dokončen včetně okenních a dveřních otvorů, jsou jednotlivé prvky označeny, zaznamená se jejich poloha v konstrukci a srub se rozebere. Po rozebrání se prvky naloží na kamiony a převezou se na místo stavby, kde může začít finální výstavba.

Technologie srubové stavby

Při výstavbě srubu je možné použít několik technologií. Buď klasickou kanadskou, nebo norskou, ale také tzv. hákovou technologii. Rozdíl je ve tvaru průřezu hlavních stavebních prvků.
U kanadské technologie se používá kulatina, zatímco při výstavbě norskou technologií jsou použity klády opracované tzv. prizmy. Klády jsou ze dvou stran seříznuty do roviny, ovšem ve spojích jsou přirozeně oblé. Severské typy srubů se staví s použitím profilovaných lepených hranolů. Výhodou hranolů s vyřezanými čepy a drážkami je těsná konstrukce s minimálním sesedáním. U hákové technologie jsou použité kulatiny s vnitřním otesáním stěn, takže vešjerý povrch vnitřních stěn je rovný a vnějších stěn oblý. Trámy jsou zároveň nosnou konstrukcí domu i funkční izolací jeho stěn.

U všech typů technologie se výplně mezi mezi trámy vyplňují minerální nebo ovčí vlnou a těsnící páskou. Pásky typu Illbruck mají tvarovou paměť, tedy expandují nebo se stlačují dle pohybu jednotlivých klád srubových stěn a kopírují tak případně vzniklé nerovnosti vodorovné spáry. Izolace je zakryta dřevěnou lištou.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *