Stavba drátěného plotu

Sponzorované odkazyPokud se rozhodnete pro stavbu drátěného plotu, měli byste vědět, že stavba plotu spadá pod tzv. drobné stavby a není potřeba vyřizovat stavební povolení. Stačí pouze stavbu plotu ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu.

Nyní již k postupu, jak postavit drátěný plot.

Nejprve je potřeba vybavit se dostatkem stavebního materiálu, určitě nezapomeňte pořídit:

  • sloupky
  • opěry sloupků
  • drát s oky (pletivo) – nejlépe pozinkovaný
  • napínací drát – nejlépe o průměru 4 milimetry
  • vázací drát – je tenčí a měkčí
  • napínák – pozinkovaný, potažený plastem

Pokud máte vše výše uvedené můžete započít stavbu drátěného plotu zabetonováním plotových sloupků:

Zabetonování sloupků, patří mezi nejzákladnější a velmi důležitou část při stavbě , která podstatně ovlivňuje kvalitu a životnost drátěného plotu. Sloupky betonujte přibližně ve vzdálenosti 250 centimetrů od sebe. Vykopejte díru 30 centimetrů širokou a minimálně 50 centimetrů hlubokou. Do takto připravené díry vložte sloupek (sloupek by měl být v zemi zapuštěný do 1/3), obložte jej zespod kameny a zalijte betonem (beton by neměl být příliš řídký). Povrch upravte pomocí lopaty.

Jakmile budete mít všechny sloupky pro váš nový plot hotové, je nutné, aby beton dobře ztvrdnul. Tvrdnutí betonu může trvat až 14 dní, ale je lepší nechat beton pořádně uzrát. Ušetří vám to mnoho práce a času v dalších letech. Na začátku a také na konci plotu nezapomeňte zabetonovat opěry sloupků.

Dalším krokem je upevnění napínacíh drátu, jak na to?

Ve spodní části, uprostřed a na vrcholu plotu upevněte napínáky drátu. Napínací drát připevněte k napínáku a umístěte do držáků na sloupcích. Šroubovým klíčem pak v napínáku navíjejte drát, který musí být napnut tak, aby se neprověsil váhou pletiva. Drát příliš neutahujte, aby se nepřetrhl.

Je drát napnutý? Nezbývá než připevnit pletivo samotného plotu:

Drát s oky částečně odrolujte a jeho začátek připevněte k prvnímu sloupku vázacím drátem. Pletivo rozrolujte po celé délce a jeho spodní i vrchní konec přehněte kolem napínacího drátu. Aby pletivo lépe drželo, můžete jej částečně připevnit i částečně vázacím drátem. Aby se plot neprohýbal, připevněte pletivo ke všem třem napínacím drátům nad sebou (dole, uprostřed i nahoře). Jednotlivé díly pletiva spojujte tak, že konce drátů zatočte do ok dílu dalšího.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *