Stavba komínu

Sponzorované odkazyStavba komínu je pro stavitele a vlastníky domu opravdu důležitá. Téměř každá nová stavba nebo rekonstrunkce s sebou přináší potřebu řešit otázku odvodu emisí. Přitom se nemusí zdaleka vždy jednat pouze o řešení klasické, kdy je třeba realizovat stavbu komína k odvodu kouře z kamen, kotle nebo krbu na dřevo či uhlí, ale může jít o realizaci komína pro kapalná či plynná paliva.

Pro každou konkrétní stavbu či projekt a po konzultacích, Vám mnoho firem nabídne optimální řešení realizace stavby komína. Samotná stavba komína potřebuje jako každá jiná stavba svůj vlastní projekt. Ten Vám samozřejmě nabídne každá správná stavební firma zdarma.

Do stavby komína byste se bez technických znalostí předpisů neměli rozhodně pouštět sami. Nejen že nemusíte zajistit správnou funkci komína, ale také můžete sebe i ostatní ohrozit na zdraví a nebo můžete také způsobit poškození domu.

No a jak se při stavbě komína postupuje?

Komín musí být založen na pevném, dostatečně únosném základu. Výška založení musí být taková, aby otvory v první tvárnici (např. pro větrací mřížku, odvod kondenzátu apod.) byly nad úrovní budoucí čisté podlahy. První komínová tvárnice se osadí do maltového lože z cementové malty a vyrovná pomocí vodováhy. Do první tvárnice se vkládá podstavec pro zachycení a odvod kondenzátu a vlhkosti.Ten současně tvoří základ pro sloupec vnitřních keramických vložek.

Pro samotnou stavbu komína budeme potřebovat zdící maltu na tvárnice. A dále tmel pro spojování keramických vložek. Na podstavec pro kondenzát se osazuje keramická vložka s otvorem pro dvířka. Podle polohy a orientace otvoru pro komínová dvířka se pomocí úhlové brusky vyřízne otvor v komínové tvárnici. Samotný řezaný otvor však musí být větší z důvodu roztažnosti keramické vložky. Do usazené tvárnice vložíme minerální izolaci a to vždy tak, aby spoje rohoží byly na stěně tvárnice. Keramické vložky mají zámkové spoje, do kterých se nanáší spojovací tmel. Tmelem nešetříme, dostatečné množství poznáme tak, že zasunutá vložka vytlačí tmel ze spáry v celé její ploše. Vytlačený tmel uvnitř vložky otřeme vlhkou houbičkou. Z uvedeného jasně vyplívá, jak bude stavba komínu pokračovat. Výšku šamotového sopouchu na kamna, krb či kotel vyčtete s dokumentace zařízení. Při větší výšce komína je dobré jeho stavbu rozložit na více dnů. Sami zjistíte, že po dosažení určité výšky je komín nestabilní. Nechte ho tedy den „uzrát“.

Po dozdění poslední tvárnice přichází závěrečná část stavby. Po založení poslední tvárnice do ni vložíme izolaci. Tuto izolaci je třeba uříznou 5 cm pod vrchní hranou tvárnice a to z důvodu odvětrání. Na poslední tvárnici se do maltového lože osadí krycí deska. Poslední keramickou vložku zkrátíme podle návodu a umístíme do komína. Namontujeme díly příslušenství komínové hlavy, sopouchu a komínová dvířka. A je hotovo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *