Stavba pergoly

Sponzorované odkazyTato praktická okrasa zahrady si oprávněně udržuje poměrně značnou oblibu. Stavba pergoly pro vás může být zábavou a můžete ji zvládnout i sami, pokud máte alespoň trochu kutilské sklony. Pokud nepatříte mezi rukodělné typy, pergolu vám smontuje firma. Velmi vhodným dřevem na pergolu je borovice, ale nejčastěji se užívá levnější smrk. Samotná konstrukce se skládá z pilířů (sloupků), na něž umístíme nosníky (vazníky) a přes ty klademe příčně tzv. krokve. Často se užívá také systému zdvojení stavebních prvků. Poněkud neobvyklejší, ale velmi zajímavé je vytvoření tzv. hranolové pergoly, která umožňuje lepší stékání vody při dešti. Další možností je rámová pergola, u níž jsou sloupky s vazníky spojeny tak, aby tvořili rámovou stavbu. Na tu se poté kladou příčle. Rozhodnout se také musíme, jestli chceme pergolu z kulatiny nebo z hranolů.

V závislosti na tom, zda použijeme vyzděné pilířky nebo nikoli, by měla výška pergoly dosahovat 2,30 m až 3,50 m (se zděnými pilířky). Co se týče rozpětí pergoly, to je opět závislé na materiálu. Do tří a půl metrů je vhodné použít dřevěné překlady, pro větší pergoly je potřeba využít kovové konstrukce, kazetové konstrukce, výztuže vazníků apod.

Na stavbu zahradní pergoly není nikdy pozdě, dá se stavět od jara do podzimu. Její stavba trvá podle náročnosti zhruba dva víkendy. Především zastřešená pergola, chránící nejen před slunečním světlem, ale i před deštěm, nám poskytne po většinu roku příjemné venkovní posezení. Od přátelského popovídání se známými nebo odpočinku nás tak nevyžene prudké slunce ani déšť. Zastřešení nám o něco prodlouží možnost posezení na zahradě.

Čím dříve se pro pergolu rozhodneme, tím dříve ji můžeme nechat porůstat. Poskytne nám tak nejen stín, ale krásně splyne ze zahradou. Vybírat si můžeme z několika druhů břečťanů, přísavníků, psího vína nebo třeba vistárie. Konstrukce pergoly musí být dostatečně nosná, za pár let ji bujný porost může plně obepnout.

Zastřešená pergola vydrží déle i díky tomu, že její konstrukce není tolik vystavena přímému dešti. Proti slunci se můžeme snadno bránit položením rákosové rohože na střechu pergoly.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *